Charakterystyka zawodu dewelopera

sty 13, 2020 Nieruchomości

Charakterystyka zawodu dewelopera

Rzeczą wiadomą i oczywistą jest fakt, że zakup mieszkania to niezwykle duży wydatek. Rzadko kiedy mamy gotówkę na to, by kupić je za własne pieniądze. Najczęściej bierzemy duży kredyt, który spłacamy całe życie, żeby tylko móc zrealizować swoje marzenia. O ile kilkanaście lat temu większość ludzi kupowała mieszkania używane, w  starych budownictwach, dziś coraz większą popularnością cieszą się usługi deweloperów oferujące piękne mieszkania, domy jednorodzinne i szeregowe. Deweloper jest osobą, która niejako tworzy nasze marzenia. Kupuje ona teren, stawia budynki, sprzedaje nieruchomości. Czy wiemy tak naprawdę kim taka osoba jest? Na czym polega ten zawód? Co leży w jego spektrum działania? 

Kim jest deweloper?

Deweloper jest to osoba lub firma, która zajmuje się w ogólnym tego słowa znaczeniu inwestycjami na rynku nieruchomości. Trudno jest jednoznacznie określić wszelkie prace, którymi taki zawód się zajmuje, ale jedno jest pewne – jego praca obejmuje różne etapy budowy i to zarówno obiektów mieszkalnych, biurowych, handlowych, jak również obiektów przemysłowych, czy też użytku publicznego. Jeden deweloper inwestuje w dowolną inwestycję i ma na swoim koncie różnorodne budynki, które stworzył, inni specjalizuje się w określonej kategorii nieruchomości i na nich właśnie się skupia. Każdy deweloper jest inny, każdy świadczy zupełnie inną jakość usług. Nie jest to jednak na pewno zawód, w którym jedynie taka osoba inwestuje w budynek i nic innego ją nie interesuje. Wykonuje ona szereg działań i jest odpowiedzialna tak naprawdę za całość inwestycji.

Czym zajmuje się deweloper?

Jak każdy z nas zapewne wie, prowadzenie inwestycji budowlanej opiera się na szeregu różnorodnych czynności i dzieli się na kilka etapów. Nie każdy deweloper drugiemu jest równy, dlatego też zakres tych działań może się między sobą różnić. Profesjonalista dokłada wszelkich starań, aby móc w pełni w każdym etapie pracy, całkowicie kontrolując i nadzorując daną inwestycję. Podstawowym zadaniem dewelopera jest na pewno wybór odpowiedniej lokalizacji, w której dana inwestycja będzie mogła zostać postawiona. Zanim więc deweloper rozpocznie budowę, musi to miejsce wybrać, biorąc pod uwagę wiele ważnych kwestii. Czy uzyska zgodę władz miasta na budowę, czy dostanie pozwolenie, czy będzie konieczna rewitalizacja terenów zielonych, stworzenie sieci dróg. Tak naprawdę każdy, najmniejszy nawet element i szczegół ma tutaj ogromne znaczenie. Deweloper musi wyjść niejako do przodu i zastanowić się, czy w tym miejscu będzie zainteresowanie danymi mieszkaniami, czy punktami usługowymi. Czasami ryzykuje, czasami ma pewność, bo na tym właśnie polega ten zawód. Kolejną z ważnych kwestii jest projekt. Wiadomo, iż tworzy go nie deweloper, ale profesjonalna firma architektoniczna. Nie zmienia to jednak faktu, że taki projekt ma być zgodny z przyjętymi przed dewelopera wszelkimi standardami. Ma on pasować do całości miejsca, ma być stworzony tak, jak widzi go właśnie deweloper. Kolejnym, jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście nadzór budowy. Deweloper zatrudnia głównego wykonawcę, który odpowiedzialny jest za całość prowadzonych na budowie prac. Nie zmienia to jednak faktu, że nadzór dewelopera odgrywa tutaj znaczącą rolę. I w tym momencie tak naprawdę kończy się etap budowy, a rozpoczyna czas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Na tym etapie deweloper przygotowuje przede wszystkim umowy kupna i najmu. Muszą być w nich zawarte wszelkie niezbędne informacje dotyczące mieszkania. Tego ile on ma metrów, jaki jest zakres prac wykończeniowych, jakie wykorzystano do danych prac materiały. Odpowiednio skomponowana umowa to klucz podczas przekazywania mieszkania zainteresowanym nabywcom.

Zobacz również:

Wybór odpowiedniego dewelopera

szczecin-mieszkania-rynek-pierwotnyTrzeba zdać sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniego dewelopera ma bardzo duże znaczenie. Jeden drugiemu nie jest równy i nie każdy jest w stanie zaoferować nam to, czego chcemy. Trzeba więc pamiętać o tym, że dobry deweloper to przede wszystkim nasze zadowolenie i pełna satysfakcja dokonanego wyboru. Powinniśmy więc przed wyborem miejsca sprawdzić, kto daną nieruchomość tworzył. Choć wydaje nam się, że przecież kupujemy mieszkanie i nic nas więcej nie interesuje, jesteśmy w dużym błędzie. osoba dewelopera ma duże znaczenie, zarówno jeśli chodzi o jakość budynku, cenę nieruchomości, aż po samo mieszkanie. Widząc danego dewelopera nieruchomości, która nas interesuje, na pewno dobrze jest sprawdzić o nim opinie, dowiedzieć się, co może nam on zaoferować, co może nam zapewnić, co może nam dać. Jeśli to wszystko uda nam się osiągnąć, na pewno będziemy w pełni, w 100% zadowoleni z tego, co stanowi dla nas kluczowe znaczenie i nadrzędną rolę, a więc mieszkanie z naszych marzeń.

Dobry deweloper to zadowolony klient. Czy tego więc właśnie chcemy? Czy to stanowi dla nas rzeczą najważniejszą? Jesteśmy pewni i przekonani o tym, że tak właśnie jest i do tego właśnie powinniśmy dążyć, by mieszkać tam, gdzie tylko tego chcemy.