maj 13, 2020 Wnętrza

Gdzie w mieszkaniu sprawdzą się płytki ceramiczne?

W niektórych pomieszczeniach tradycyjnie kładzie się płytki na podłogę, a nieraz i na ściany. Mają tak wiele zalet, że nie przestaną być popularnym materiałem wykończeniowym. Wybiera się je nawet tam, gdzie są i inne dobre opcje. Gdzie jeszcze poza kuchnią i łazienką warto je mieć?

Popularny wybór, czyli płytki w kuchni i łazience

Położenie płytek ceramicznychna podłogę i na ściany w łazience to popularny wybór. Materiał ten jest twardy, trwały, estetyczny i łatwy w czyszczeniu. Ważne w takim miejscu jest też, że nie chłonie wody. To, że łatwo utrzymać płytki ceramiczne w idealnej czystości, ma znaczenie i ze względów higienicznych. Te same zalety powodują, że i w kuchni spotyka się je często. Pojawiają się na podłodze, a często i na ścianach przy szafkach. Niestraszne im tłuszcz czy różne zabrudzenia. Usunięcie tego to nie problem.

Popularność płytek w tych pomieszczeniach to coś, co nie ulega zmianie. Widać jedynie zmiany, jakie wiążą się z trendami w wykończeniu i aranżacji wnętrz. Jest obecnie duże zainteresowanie płytkami ceramicznymi białymi, szarymi i czarnymi.

Co na podłogę w przedpokoju?

Poza kuchnią i łazienką są też inne miejsca, które skorzystają na obecności płytek. Doskonale sprawdzą się one na podłodze w przedpokoju. Nie tylko zaraz przy wejściu, ale i w głębi mieszkania docenia się ich zalety praktyczne. Podłoga w przedpokoju należy do najmocniej eksploatowanych, więc warto, by była wyłożona wytrzymałym materiałem. Bardzo się też brudzi. Położenie płytek ceramicznych w przedpokoju to pewność, że podłoga się nie zniszczy. Sprzątnięcie jej to będzie chwila.

Istotne są też korzyści wizualne. Płytki odbierane są jako chłodne. Chłodna podłoga powiększa optycznie. Można wybrać jasne, by wzmocnić to działanie. Przedpokój bywa wąski i ciasny, więc płytki ceramiczne na podłodze to dobry wybór. Czy wybierze się jasne, czy nieco ciemniejsze, to warto kłaść je na ukos. Wizualnie rozszerzą podłogę, a więc dodatkowo zadbają o optyczne powiększenie przedpokoju.

Płytki ceramiczne w salonie i w innych pokojach

Płytki mogą znaleźć się niemal w każdym pomieszczeniu. Jedynie w pokoju dziecka nie jest to dobra opcja. Dzieci często bawią się na podłodze, więc lepszy będzie nie tak chłodny i twardy materiał. Znakomicie za to sprawdzą się płytki ceramiczne w salonie i w jadalni. W tych pomieszczeniach doceni się je przede wszystkim za elegancję. Przepuszczają ciepło, więc stosuje się je przy ogrzewaniu podłogowym.

Salon z płytkami na podłodze to wybór oryginalny i robiący wrażenie. Jest prawdziwie reprezentacyjny. Gdy ma tak oryginalną podłogę, można nadać mu interesujący charakter. Problemem może być jego chłodna atmosfera, bo z płytkami ceramicznymi może być odbierany jako chłodny. By to wrażenie nie było mocne, można wybrać płytki w ciepłym kolorze i matowe albo chropowate. W jadalni ceni się je zarówno za elegancję, jak i za łatwość utrzymania podłogi w czystości. W nowoczesnych wnętrzach, kiedy salon łączy się z jadalnią, podłoga bywa zróżnicowana. Płytki kładzie się na jej część, aby wyodrębnić jakiś obszar. Zwykle znajdą się tam, gdzie jest miejsce na stół i krzesła.

W sypialni płytki ceramiczne to rzadki wybór, ale mogą się w niej pojawić. Z reguły poszukuje się do tego wnętrza cieplejszego materiału na podłogę. Jednak dla kogoś, kto lubi chłód wizualny, mogą być one znakomitym wyborem. Zimno w stopy nie grozi, jeśli przy łóżku położy się dywanik.

Podłoga w pomieszczeniach gospodarczych

W mieszkaniach z reguły nie ma pomieszczeń gospodarczych. Zwykle spotyka się je w domach. Czy ma się takie pomieszczenie w domu, czy w mieszkaniu, trzeba wybrać najlepszą posadzkę. I płytki ceramiczne w pralni czy innym pomieszczeniu pomocniczym to wybór idealny. Podłoga jest solidna i łatwo dba się o jej czystość. Nie jest problemem rozlana woda. Nie trzeba podłogi konserwować. W wykańczaniu takich wnętrz ważne jest często, by odbyło się to jak najtaniej. Głównie chodzi o względy praktyczne, bo nie są to miejsca o przeznaczeniu mieszkalnym. Można znaleźć płytki, które tworzą trwałą i schludną podłogę, a nie będą kosztować dużo.

Czy kłaść płytki na balkonie?

Balkony i tarasy są przedłużeniem części mieszkalnej. Spędza się na nich sporo czasu, więc zasługują na estetyczną posadzkę. Płytki ceramiczne  upiększą takie miejsca, zwiększając tym samym ich znaczenie. Ważne są też względy praktyczne, że łatwo jest zadbać o czystość i płytki nie chłoną wilgoci. By posadzka z płytek na balkonie była trwała, wybiera się takie, które przeznaczone są na zewnątrz. Są to płytki mrozoodporne. Jedna zima z bardzo niskimi temperaturami mogłaby uszkodzić posadzkę ze zwykłych płytek.

Niemal wszędzie w mieszkaniu podłoga z płytek to dobry wybór. Jedynie do pokoju dziecka nie są one polecane i nie każdy polubi je w sypialni. Z płytkami ceramicznymi można mieć efektowną podłogę w salonie, w jadalni oraz w przedpokoju. Są jedną z najlepszych opcji na balkon oraz do pomieszczeń gospodarczych. W różnych miejscach różne ich zalety mają kluczowe znaczenie. Zróżnicowanie wyglądu i cech płytek sprawia, że do każdego z tych miejsc wybierze się najlepsze.