Jak komputery zmieniły nasz świat?

maj 11, 2020 Technologia

Jak komputery zmieniły nasz świat?

Jak komputery zmieniły nasz świat? Żyjąc w dobie komputeryzacji i szybkich przemian technologicznych, coraz częściej zapominamy o tym jak wyglądało nasze życie przed tym. Czasami wręcz trudno je sobie przypomnieć. Współczesna cywilizacja sprawiła, że możemy korzystać z niekończących się baz danych za pomocą kilku kliknięć. Za  ich pomocą możemy wykonywać niesamowicie skomplikowane symulacje, obliczenia czy testy. Jak to wszystko zmieniło nasz świat w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci?

Współczesny świat i badania nad kolejnymi projektami, mającymi usprawnić życie człowieka, opierają się na wysoko skomputeryzowanych technologiach

Rozwój technologii w XXI wieku zdecydowanie przyczynił się do tego, że prawie każdy z nas posiada w swoim domu komputer. Komputeryzacja sprawiła, że przemiany mediów w ogóle stały się kolosalne. Wraz z dobą komputeryzacji poszedł za tym także Internet. Jak  więc te szybkie przemiany na nas wpłynęły i czy potrafimy wyobrazić sobie teraz świat bez nich? Komputery stały się przede wszystkim niesamowicie ważnymi urządzeniami dla wielu naukowców. Obliczenia, które niegdyś były niemożliwe lub takie, których wykonanie zajęłoby prawdopodobnie całe życie, obecnie można wykonywać za pomocą kilku kliknięć. Dlatego też jeśli chodzi o kamienie milowe i cywilizacyjne zmiany, z którymi mamy do czynienia obecnie, a które to zaszły już w XXI wieku byłyby niemożliwe gdyby nie powstanie komputerów.

Komputery jako narzędzia pracy freelancerów

Komputery jako narzędzie do pracy stało się niesamowicie istotne nie tylko dla ludzi zajmujących się nauką, ale także dla tych, którzy na co dzień zajmują się także pisaniem. Pisanie książek czy artykułów niegdyś odbywało się ręcznie lub na maszynie do pisania. Były to jedyne narzędzia pracy, a redakcja tekstu w takie właśnie formie była o wiele trudniejsza i czasochłonna. Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy pozwolić sobie współcześnie na szybkie pisanie na swoich komputerach. Wszelkiego rodzaju branże wykorzystujące słowo pisane nie odbyłyby się współcześnie bez dostępu do komputerów. Istotne jest przede wszystkim dla copywriterów, redaktorów, korektorów i wszystkich tych, którzy mogą wykonywać swoją pisemną pracę bez konieczności wychodzenia z domu.

Zmiany struktur zawodowych i przeniesienie się do internetu

Jak komputery zmieniły nasz świat?
Jak komputery zmieniły nasz świat?

Komputery zrewolucjonizowały także sferę związaną z zawodami. Nowe medium jakim jest internet, które zbiegło się z dobą rewolucji komputerowej sprawiły, że wiele zawodów przeniosło się właśnie do internetu. Na rynku mamy coraz więcej osób, które postanawiają założyć swoją własną działalność gospodarczą. Działalność, którą mogą wykonywać z dowolnego miejsca na ziemskim globie, o ile znajduje się tam internet. Jeśli jesteś podróżnikiem i prowadzisz kanał na platformie filmowej, albo piszesz blog o takiej tematyce, możesz robić swoje treści podczas lotu samolotem, przejazdu autokarem czy też podczas robienia wielu innych istotnych czynności w ciągu dnia. Możliwość pracy zdalnej dla wielu stałą się niesamowitym ułatwieniem. Dlatego też rynek osób działających na własny rachunek bardzo ewoluował. Zmienia się zdecydowanie struktura wykonywania wielu zawodów. A co za tym idzie zmienia się także struktura zatrudnienia ludzi. Coraz więcej osób chce pracować jako wolny strzelec i samemu decydować o zleceniach, które przyjmuje. Dzięki temu albo przez to właśnie, coraz więcej osób nie pracuje już na umowę o pracę, a bardziej są to umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Doba komputeryzacji zmieniła bardzo wiele.

Prywatne komputery na każdą kieszeń

Jeśli jednak zastanowimy się jak bardzo komputery zmieniły życie każdego z nas, to dojdziemy do wniosku, że wielu trudno ruszyć się z domu bez prywatnego komputera. Komputera, który mieści się w jednej dłoni, a za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie dokonywać trudnych obliczeń, wykonywać przelewy bankowe, robić wysokiej jakości zdjęcia czy też innego rodzaju operacje. Nasze małe komputery są często dla nas swoistym centrum dowodzenia, kiedy znajdujemy się w podróży i musimy namierzyć jakiś obiekt lub znaleźć nasz hotel. To także świetne urządzenia do nawigacji, kiedy znajdujemy się w nieznanym miejscu. Reasumując, komputeryzacja wpłynęła w sposób znaczący wpłynęła na nas. Zmieniła postrzeganie rzeczywistości i dała poczucie, że świat, w którym żyjemy jest jedną wielką globalną wioską. Komputery podłączone do internetu dają nam nieskończone możliwości do nauki, rozrywki, rozwijania się w różnych dziedzinach, zdobywania wiedzy i budowania świadomości o otaczającej rzeczywistości. To właśnie dzięki komputerom i internetowi mamy szansę docierać na najdalsze krańce świata bez konieczności wychodzenia z domu. Warto pamiętać także o tym, że internet wraz z komputerami dał nam możliwość decydowania co oglądamy w sieci i kiedy. Możemy przebierać w szerokiej ofercie różnych platform i wybierać to na co mamy ochotę i oglądać kiedy tylko mamy czas. Dzięki temu w krótszym czasie jesteśmy w stanie zobaczyć więcej rzeczy, które nas naprawdę interesują i dobierać produkcje do swoich własnych preferencji.