Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

sty 27, 2022 Sklepy

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Gabinet podologiczny musi być odpowiednio wyposażony, aby umożliwić sprawną pracę podologa i zapewnić komfort pacjenta. Meble wybierane do takiego gabinetu muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych i łatwych w utrzymaniu czystości – pozwala to skrócić czas potrzebny na czyszczenie oraz zapewnia higieniczność w gabinecie. Jakie meble potrzebne są gabinecie podologicznym? Jak o nie dbać? 

Wyposażenie gabinetu podologicznego – co wziąć pod uwagę?

wszystko_o_podologii_w_polscePlanując wyposażenie gabinetu podologicznego, należy przede wszystkim dokonać podstawowej analizy własnej działalności. Warto określić wstępną, szacowaną liczbę pacjentów i w oparciu o to skompletować m.in. potrzebne narzędzia, akcesoria czy preparaty.

Początkowo opiera się to jedynie na wstępnych szacunkach, ewentualne braki można uzupełniać w trakcie, jednak w miarę możliwości warto być odpowiednio przygotowanym. Znaczenie ma również wielkość gabinetu podologicznego (jeśli przestrzeń będzie duża, to konieczny może być zakup np. większej liczby szafek czy półek).

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Polskie Towarzystwo Podologiczne, określające polskie standardy w zakresie funkcjonowania podologów oraz sugerowanych standardów podologicznych, podaje kilka wskazówek w zakresie wyposażenia gabinetu podologicznego.

Wszelkie standardy i zalecenia stworzone zostały na podstawie odpowiednich aktów prawnych oraz zasad panujących w innych krajach – w Polsce zawód podologa obecnie nie posiada oficjalnych regulacji.

Fotel podologiczny

Fotel podologiczny to niemal najważniejszy element wyposażenia gabinetu podologicznego. To właśnie na nim siedzi pacjent w czasie wykonywanych zabiegów.

Fotel powinien być regulowany oraz posiadać dzielne podnóżki i oparcie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ma możliwość skrętu/ obrotu oraz czy posiada podłokietniki (zwiększają komfort pacjenta).

Dodatkowo przy wyborze fotelu znaczenie ma również tworzywo, z którego został wykonany. Najlepsze w utrzymywaniu czystości (a więc zarazem najbardziej higieniczne) są fotele wykonane z eko skóry.

Krzesło obrotowe

Taboret obrotowy to z kolei siedzisko przeznaczone dla podologa. Dzięki niemu specjalista może wygodnie pracować, a możliwość obrotu usprawnia cały proces przeprowadzania zabiegu.

Biurko i krzesła

Choć wizyta u podologa to przede wszystkim oględziny stóp i wykonanie odpowiednich zabiegów leczniczych, warto pamiętać o tym, iż na samym początku specjalista musi przeprowadzić obszerny wywiad.

W związku z tym w gabinecie przyda się również biurko, przy którym podolog może usiąść wraz z pacjentem.

Nie może zabraknąć również krzeseł po obu stronach biurka – tu wybór jest nieco mniej restrykcyjny, gdyż takie meble nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta (podczas wywiadu jest on ubrany) dlatego też można postawić na większą dowolność w tym zakresie.

Dodatkowe krzesło dla pacjenta

Komfort pacjentów może poprawić również dodatkowe krzesło w gabinecie, służące np. do pozostawienia swoich rzeczy na czas zabiegu (korzystanie w tym celu z krzesła znajdującego się przy biurku byłoby niehigieniczne).  Dodatkowe krzesełko przyda się także w momencie, gdy pacjent przychodzi z osobą towarzyszącą.

Wolnostojąca szafka

Szafka wolnostojąca to mebel, który usprawnia i przyspiesza cały czas trwania zabiegu. Dzięki niej podolog nie musi za każdym razem wstawać do konkretnego blatu, tylko wszystkie potrzebne akcesoria, narzędzia i preparaty ma pod ręką.

Oczywiście w gabinecie podologicznym potrzebne są również zwykłe, duże szafki, służące do przechowywania wszystkich preparatów oraz wysterylizowanych narzędzi. W gabinecie warto mieć również blat (np. połączony z szafką).

Wieszak ścienny lub stojak

Wieszak ścienny lub stojak na okrycia wierzchnie to również element wyposażenia, o który warto zadbać. Umożliwi on pacjentom pozostawienie kurtek przy wejściu, co m.in. zwiększy komfort i swobodę podczas całej wizyty.

Co jeszcze jest potrzebne w gabinecie podologicznym?

Poza meblami w gabinecie podologicznym muszą znaleźć się odpowiednie narzędzia pracy i preparaty. Podstawą w wyposażeniu jest frezarka wraz z różnymi rodzajami nakładek (do wygładzania powierzchni, usuwania zrogowaciałego naskórka czy opracowywania powierzchni płytki paznokciowej).

Przydatna w pracy jest również lampa, najlepiej z lupą, gdyż umożliwia dokładne oględziny stopy i możliwość bieżącej kontroli pracy przez podologa.

Ponadto niezbędne są narzędzia takie jak:

  • cęgi,
  • pęseta,
  • skalpel czy dłutko podologiczne.

Gabinet musi być wyposażony także w odpowiednie preparaty do skóry stóp i paznokci oraz produkty służące do dezynfekcji i sterylizacji.