sie 07, 2020 Usługi

Outsourcing IT i wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat

W dzisiejszych czasach naturalnym jest, że ważną częścią każdej firmy jest system informatyczny, na którym jest oparta. Nawet przedsiębiorstwa niezwiązane bezpośrednio z branżą IT korzystają ze zdobyczy technologicznych, czy to do zarządzania procesami produkcyjnymi, czy też do realizacji zamówień klientów lub dbania o stany magazynowe. Słowem: nowoczesne technologie istnieją w każdej firmie i wraz z jej rozwojem również i one ulegają rozbudowaniu, wymagając znacznie większej uwagi.

Co wtedy, gdy sami nie jesteśmy im w stanie jej poświęcić? Czy musimy zatrudniać dodatkowych pracowników wyłącznie do tego? Otóż nie – wystarczy postawić na outsourcing IT. Szczecin, Łódź, Warszawa – niezależnie od tego, skąd jesteś, ten będzie dla Ciebie dostępny. Ale czym on tak właściwie jest, w czym pomaga i co trzeba wiedzieć na jego temat? Na tym skupimy się w naszym artykule.

Czym jest outsourcing IT i kiedy po niego sięgnąć?

Outsourcing IT w Szczecinie i całej Polsce jest usługą, w ramach której – za odpowiednią opłatą – powierza się wykonywanie ściśle określonych zadań w zakresie informatycznym wykwalifikowanym firmom specjalistycznym. Jest rozwiązaniem chwalonym przede wszystkim ze względu na swoją elastyczność – dopasowuje się do indywidualnych potrzeb, pozwalając na pozbycie się wielu problemów oraz optymalizację mnóstwa procesów realizowanych właśnie w sferze informatycznej.

Z usług firm outsourcingowych jesteśmy w stanie korzystać na dwa sposoby:

  • stale – jest to najczęściej wykorzystywany model, w którym firmie outsourcingowej powierzamy pełną odpowiedzialność za nasz system informatyczny. To ona zajmuje się utrzymaniem serwerów, ale i u niej znajduje się fizyczny sprzęt, o którego sprawność właściwie dba. Nie obchodzi nas nic – zarówno dbanie o bezpieczeństwo, jak i ewentualne radzenie sobie z awariami;
  • doraźnie – w tym modelu wykorzystujemy tego typu firmę do pomocy w ściśle określonych zadaniach, zazwyczaj o charakterze jednorazowej usługi. Cena za tego typu działania zależy przede wszystkim od jego skali. Sięga się po niego również przy korzystaniu z bardziej stałych usług IT, jeżeli mamy do czynienia z działaniami niewchodzącymi w obręb pakietu, z którego czerpiemy korzyści w ramach współpracy z firmą outsourcingową.

Zalety korzystania z outsourcingu IT w Szczecinie

Postawienie na usługi outsourcingu IT wiąże się z mnóstwem zalet, z których nie każda jest widoczna od razu. Tą największą jest zapewnienie naszej firmie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa właśnie pod względem informatycznym. Systemy IT bazują na ruchu sieciowym – ten z kolei narażony jest na ataki ze strony hackerów, ale też nieumiejętnie korzystających z nich pracowników. Wielki wpływ mają na to również często pojawiające się awarie, którym firma zewnętrzna jest w stanie umiejętnie zapobiegać. Awariom może towarzyszyć chaos organizacyjny, rozbicie struktury pracowniczej oraz spadek zaufania ze strony klientów. Kwestie bezpieczeństwa to jednak nie wszystko. Outsourcing IT w Szczecinie jest w stanie przynieść nam również wiele innych korzyści, w tym:

  • oszczędność pieniędzy,
  • oszczędność czasu,
  • korzystanie z zawsze aktualnego oprogramowania i sprzętu,
  • poprawa efektywności działania naszej firmy,
  • pozbycie się odpowiedzialności za dane osobowe klientów (tę bierze na siebie firma outsourcingowa).

Outsourcing kontra pracownik

Wiele firm, które rozważają zainwestowanie w outsourcing IT w Szczecinie (lub gdziekolwiek indziej) stara się zestawić to rozwiązanie z zatrudnieniem pracownika na pełen etat, który zajmowałby się wyłącznie zarządzaniem systemem informatycznym. Jest to dość dobra, ale nieidealna i pod wieloma względami gorsza opcja. Zatrudniając pracownika musimy liczyć się ze stałym kosztem jego wynagrodzenia, ale też wszelkiego rodzaju benefitami, które będziemy musieli mu zapewnić. Co istotne, powierzając całe zarządzanie jednej osobie stajemy się od niej zależni. Gdy pójdzie ona na zwolnienie lekarskie, albo też zdecyduje się zmienić pracę, my pozostaniemy na lodzie, a nasz system informatyczny – pozbawiony kontroli. Zarządzający dysponują też wieloma danymi (między innymi tymi klientów), które z łatwością mogą wykorzystać, jeśli nie cechują się zbytnią uczciwością.

Z drugiej strony mamy firmy, które oferują outsourcing IT Szczecin. Ich zaletą jest stabilność oraz możliwość polegania na nich, niezależnie od pory dnia czy roku, bez potrzeby uiszczania dodatkowych i nieplanowanych opłat. Właśnie dlatego ludzie decydują się na nie coraz chętniej.

Podsumowanie

Po outsourcing IT Szczecin, ale i wiele innych miast w Polsce sięga coraz częściej. Nie ma się czemu dziwić – jest on w końcu usługą, która pojawiła się w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie związane ze specjalistami w zakresie branży IT. Jeżeli i my posiadamy firmę, która w dużym stopniu bazuje na nowoczesnej technologii, a rozwija się w szybkim tempie i coraz bardziej na nich polega, powinniśmy czym prędzej się nim zainteresować. Zwłaszcza, że – jak wspomnieliśmy wcześniej – jest to w stanie przynieść nam mnóstwo korzyści.