Ile kosztuje prywatny dom opieki?

kwi 13, 2021 Usługi

Ile kosztuje prywatny dom opieki?

Starzenie się społeczeństwa, tak wyraźne w większości państw europejskich, skutkuje rozwijaniem się usług opiekuńczych skierowanych do osób starszych, często też schorowanych. W niektórych krajach prywatne domy opieki to doskonały biznes acz pod czujnym okiem państwa. W Polsce systemowa opieka nad osobami starszymi jest cały czas w powijakach i to z różnych względów, również historyczno-kulturowych. 

Systemowa opieka nad osobami starszymi

W naszym kraju pełną opiekę nad seniorami sprawują dwa rodzaje instytucji. Przede wszystkim są to domy opieki społecznej, tzw. DPSy, utrzymywane przez samorządy i opiekujące się osobami często schorowanymi i całkowicie samotnymi. Na drugim biegunie pomocy znajdują się prywatne domy opieki, w których za pobyt pensjonariusz płaci samodzielnie, a często na koszty pobytu składa się cała rodzina. W DPSach samorządowych, jeżeli tylko pozwalają na to warunki mieszkaniowe i możliwość utrzymania niezależności, również można przebywać na własny koszt, otrzymując samodzielny segment mieszkalny lub dzielony na dwie osoby.

W państwowych domach seniora koszt utrzymania jednej osoby wynosi ok. 70% dochodu pensjonariusza. Koszt ten bywa wyższy, gdy mieszkaniec domu starców jest chory na nieuleczalną chorobę lub nie podnosi się z łóżka. Jeżeli mieszkaniec domu seniora nie posiada wystarczających dochodów, ustaloną kwotę za pobyt może wpłacać np. współmałżonek czy dzieci, które są zobowiązane do opłacania tych kosztów, jeżeli ich wspólny dochód przekracza 250%. W skład kosztów pobytu nie wlicza się świadczeń medycznych, te opłacane są z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz także:

Jak działają i ile kosztują prywatne domy opieki?

Dom opieki dla seniora prywatny jest zdecydowanie droższy. Jednak dokładny koszt zależy m. in. od stanu zdrowia pensjonariusza. Różnie kształtuje się też w zależności od miejsca na mapie. Niektóre województwa pokazują zdecydowanie wyższe ceny niż inne. Koszt najskromniejszego z domów spokojnej starości zaczyna się od 2.500 zł miesięcznie. To zwykle koszt obejmujący pobyt w pokoju dwuosobowym. Wynajem pokoju jednoosobowego, czyli względna niezależność kosztuje od 3.000 zł. W ośrodkach prywatnych zwykle cała obsługa medyczna jest dodatkowo płatna.

Cennik za pobyt w prywatnym domu opieki uzależniony jest od standardu danej placówki. Wiele z nich oferuje choćby zaplecze do profesjonalnej rehabilitacji, co oczywiście podnosi koszt pobytu. Prywatne placówki najczęściej oferują pokoje jednoosobowe lub dwuosobowe, czasem trzyosobowe. Cena za pobyt w pokoju jednoosobowym w wysokiej klasy kompleksie zaczyna się od 4000 zł i może sięgać nawet 8.000. Największą popularnością cieszą się pobyty w jedynkach i dwójkach. W kosztach mieszkania znajduje się zakwaterowanie w pokoju o danym standardzie, opieka pielęgniarska, całodzienne wyżywienie oraz pakiet usług rehabilitacyjnych. Koszt zakupu leków oraz środków higienicznych nie zawiera się w comiesięcznych opłatach.

Lokalizacja domów pogodnej starości

Ile kosztuje prywatny dom opieki?Ogromne znaczenie dla komfortu pobytu w domu seniora i oczywiście kosztów pobytu ma lokalizacja obiektu. Największym powodzeniem cieszą się ośrodki znajdujące się na obrzeżach miast czy też dzielnicach na uboczu aglomeracji. Dobry dojazd, cisza, spokój to ważne elementy wpływające na pobyt. Spokojna okolica ma jednak wówczas znaczenie, gdy dany dom seniora posiada przynajmniej ogród albo znajduje się w pobliżu zielonych obszarów. Znaczenie mają również tarasy czy chociaż balkony. Te elementy mają szczególne znaczenie w wyborze danego ośrodka opiekuńczego. Tak długo jak dany pensjonariusz jest w stanie wychodzić na zewnątrz ich znaczenie ani na moment nie zmienia swojej wagi. Senior, który nie jest w stanie samodzielnie udać się na spacer, wywożony jest chociaż w wózku na taras czy balkon należący do pokoju.

Wpływ czasu pobytu na koszt opieki

Większość z prywatnych odmów opieki oferuje warianty pobytu w placówce. Może on być długotrwały, ale też krótkoterminowy, na czas zamknięty. Pobyt w placówce na stałe będzie zawsze finansowo relatywnie korzystniejszy niż pobyt tymczasowy. Jako pobyt stały uznaje się już okres przekraczający 3 czy 6 miesięcy. Każdy dom seniora określa te warunki samodzielnie na swoje potrzeby.

Domy seniora, jeżeli już decydują się na ofertę pobytu tymczasowego, oferują pobyty miesięczne, kilkumiesięczne, dobowe a nawet dzienne. Ten ostatni wariant nie obejmuje noclegu a opiekę nad seniorem sprawuje się do 10 godzin. W każdym wariancie znajduje się wyżywienie, różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne czy warsztaty oraz opieka pielęgniarki. W wariancie dobowym opieka dzienna poszerzona jest o nocleg, stawka takiego pobytu z wyżywieniem i opieką pielęgniarską oscyluje wokół 200 zł za dobę.

Prywatnych domów opieki na polskim rynku jest już sporo, jednak cały czas istnieje realna potrzeba zwiększenia ilości miejsc pobytu dla seniora. Przy wyborze danej placówki należy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie składowe oferty. Specyfika tego rodzaju opieki jest dość podatna na nadużycia, dlatego tak ważną rolę mają tu do spełnienia opiekunowie seniora.