Wybór szkieł hartowanych na telefon

paź 18, 2019 Technologia

Wybór szkieł hartowanych na telefon

Drogi telefon wymaga specjalnego traktowania i ochrony przed uszkodzeniem. W pierwszej kolejności powinieneś skupić się na nabyciu szkła hartowanego, które zabezpieczy delikatny ekran i pozwala cieszyć się z nowego sprzętu. Dlaczego zabezpieczenia są tak ważne? Jak wybrać dobre szkło hartowane?

Czym jest hartowane szkło?

Hartowane szkło na telefon to wzmocniony materiał, odporny na zarysowania i trzykrotnie bardziej odporny na uderzenia niż zwykłe szkło. Jego produkcja polega na podniesieniu temperatury masy szklanek do ok. 630 st. C, a w dalszej kolejności jego ochłodzenie strumieniem zimnego powietrza. Tak przygotowany materiał jest o wiele mocniejszy od standardowego szkła. Szkła hartowane na telefon zazwyczaj są oznaczane poziomem twardości 9H (materiał twardy na tyle, że może zostać zarysowany tylko ostrzem diamentowym). Im wyższy ten współczynnik, tym twardsze i odporniejsze na zarysowania szkło. Mimo, że wiele nowoczesnych smartfonów ma wzmocnione ekrany, to telefon powinien być dodatkowo zabezpieczony aby ochronić ekran przed takimi zdarzeniami, jak upadek na wypukłą powierzchnię. Ogromnym plusem szkieł jest to, że nie wpływają na funkcjonalność telefonów i są zupełnie niewidoczne, a może znacznie przedłużyć żywotność naszego smartfona.

Jakie typy szkła ochronnego na różne modele telefonów?

Wybór szkieł hartowanych na telefonPrzed zakupem szkła warto zorientować się, czy pokrywa je powłoka oleofobowa – cienka substancja, dająca poślizg palcom i ułatwiająca korzystanie z telefonu dotykowego. Liczy się jakość wykonania i dopasowanie do konkretnego modelu. Szkło do płaskich ekranów dotykowych jest całkowicie płaskie i pozostawia niewielki margines na brzegi telefonu. Do modeli o zaokrąglonych brzegach przystosowane są szkła z elastyczną krawędzią z klejem mocującym umiejscowionym na krawędziach. Najnowszym rozwiązaniem jest nakładanie szkła na klej utwardzany promieniami UV – tak zamontowane szkło z pewnością nie odpadnie i się nie zsunie.

Podczas nakładania szkła musisz być precyzyjny i stosować się do instrukcji. Montowanie go na zabrudzony lub zatłuszczony ekran mija się z celem: szkło się zniszczy, a ty będziesz musiał nabyć kolejne. Przed nałożeniem szkła użyj specjalnych ściereczek, które są zazwyczaj dodawane do zestawu wraz z nim, wyczyść ekran i precyzyjnie przyklej zabezpieczenie. Wybierając nawet najodporniejsze szkło hartowane musisz jednak pamiętać, że żadne zabezpieczenie nie będzie w 100% skuteczne jeśli nie będziesz dbał o telefon – podstawą jest delikatne obchodzenie się ze smartfonem.