Domy z bali – wady i zalety

maj 28, 2021 Budownictwo

Domy z bali – wady i zalety

Domy z bali – wady i zalety: domy z bali kojarzą się głównie z górskimi chatkami, które możemy wynająć w czasie wakacji czy ferii. Jednak nie jest to tylko budownictwo sezonowe. Domy z bali mogą stanowić dobrą alternatywę dla domów całorocznych, tradycyjnie murowanych. Wszystko zależy od tego, jakiego konkretnie budulca użyjemy (nie każde drewno zachowuje się tam samo) oraz czy dom będzie miał zapewnioną odpowiednią izolację cieplną.

O ile drewniane domu cieszą się rosnącą popularnością, to wciąż można się spotkać z wieloma mitami na ich temat. Jedni krytykują domy z bali, ukazując je, jako nieekonomiczne, zimne i drogie konstrukcje, a inni zachwalają je, jako najprzyjemniejsze miejsce do życia, ze względu na specyficzny mikroklimat. Jak jest naprawdę? Oto kilka podstawowych informacji, które pokażą wady i zalety związane z budową domu z balii.

Zalety domów z balii

Budowa domów z balii nie jest nowym pomysłem. Drewno było używane w budownictwie od tysiącleci. Niektóre, stare rozwiązania wymyślone przez naszych przodków wciąż są wykorzystywane. Jednocześnie współczesne budownictwo z drewna eliminuje wiele problemów znanych z dawnych czasów, takich jak wilgotnienie i gnicie drewna, problem z ogrzewaniem oraz izolacją.

Wiele negatywnych poglądów na temat domów z bali ma swoje korzenie w przypadkach domów, które albo zostały źle zbudowane albo do ich izolacji czy ogrzewania zastosowano nieodpowiednie elementy. W przypadku budowy domów z drewna system grzewczy oraz izolacja są inne, niż w domu murowanym (ze względu na to, że drewno zachowuje się w inny sposób niż beton).

Domy z bali – wady i zalety
Domy z bali – wady i zalety

Wiele osób podkreśla, że domy z bali są bardzo szybkie w budowie. Jest to prawda. Dom z bali można postawić w kilka tygodni. To, jak szybko powstanie nasz dom, zależy od tego, na jaki projekt się zdecydujemy oraz czy firma montująca nasz dom będzie korzystać z gotowych elementów czy wszystko będzie osobno montowane na miejscu. Ze względu na to, że domy z bali są szybkie w budowie oraz nie wymagają prac „mokrych” (z wyjątkiem postawienia fundamentów), mogą być budowane o każdej porze roku.

Wbrew pozorom drewno jest materiałem o dobrych parametrach termoizolacyjnych, choć zachowuje się w inny sposób, niż cegła. Jednak aby dom z bali był wystarczająco dobrze zabezpieczony, warto wybrać grube bale.

Standardowo przy budowie domu można wykorzystać dwa rodzaje bali: bale o przekroju prostokątnym i grubości od 8 do 11 cm lub bale okrągłe o średnicy od 14 do 23 cm. Dla domów całorocznych poleca się bale najgrubsze. Oczywiście można również wybrać mniejsze bale, ale w tym przypadku wymagana jest dodatkowa warstwa izolacji, np. warstwa wełny mineralnej.

Drewno nie jest materiałem, który magazynuje ciepło w sobie tak jak w przypadku cegieł.

Dlatego też domy z bali bardzo szybko się nagrzewają, ale i szybko wychładzają, w przeciwieństwie do domów murowanych, które nagrzewają się bardzo długo, ale i dłużej utrzymują stałą temperaturę. Dlatego też przy ich ogrzaniu nie sprawdza się tradycyjny piec i grzejniki. Lepiej wykorzystywać metodę nawiewową. Ogrzewanie domów z bali może być ekologiczne i ekonomiczne.

W domach drewnianych panuje przyjemny mikroklimat. Jest to podyktowane specyfiką drewna. Domy z balii neutralizują niekorzystne promieniowanie emitowane przez elektroniczne i elektryczne urządzenia znajdujące się w domu.

Na samym końcu warto dodać, że drewno nie musi być widoczne. Możemy ukryć drewniane ściany pod płytami gipsowo-kartonowymi albo inną, podobną okładziną. Dzięki temu możemy nadać budynkowi bardziej nowoczesny wygląd.

Wady domów z balii

Jedną z głównych wad związanych z budową domów z bali są wymagania dotyczące montażu. Wszelkie pomyłki czy niedociągnięcia mogą mieć poważne konsekwencje, np. wiążące się z późniejszymi, wysokimi kosztami ogrzewania czy gniciem źle zaizolowanego drewna. Dlatego też niezbędna jest wysoko wykwalifikowana ekipa budowana, która specjalizuje się w budowie tego typu domów. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie dobrze zbudowany.

Drugim problemem, który mogą napotkać osoby chcące zbudować dom z balii jest dobranie odpowiedniej jakości materiałów budowlanych. Stopień wilgotności drewna nie powinien przekraczać 18%. Najlepsze jest drewno suszone komorowo. Tego typu drewno posiada specjalne certyfikaty. Aby mieć pewność, że firma, która buduje nasz dom korzysta z drewna dobrej jakości, powinniśmy sprawdzić wcześniej, czy materiały posiadają stosowne certyfikaty.

Domy z balii przez pierwsze lata będę „osiadać”. Oznacza to, że drewno będzie jeszcze pracować. Z tego względu należy przygotować specjalne zabezpieczenia na okna, drzwi i instalacje wodnokanalizacyjną. Zabezpieczenie polega na wprowadzeniu w szpary elastycznej pianki, która minimalizuje możliwość powstania wad konstrukcyjnych.

Warto również odnotować, że drewno bywa trudnym materiałem budowlanym, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na konsultacjach z projektantem. Architekt, który pracował już przy budowie tego typu domów powinien być pierwszą osobą, którą zapytamy o radę.