Jak wybrać bramę garażową?

sie 11, 2020 Budownictwo

Jak wybrać bramę garażową?

Warto mieć świadomość, że zdecydowanie najbardziej istotną cechą, którą różnią się poszczególne bramy garażowe między sobą jest sposób ich otwierania. Ponadto do bardzo ważnych parametrów, które koniecznie trzeba uwzględnić należy zaliczyć: rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, estetyka, komfort użytkowania, a także termoizolacyjność.

Oczywiście warto także zwrócić uwagę na różnice w cenie bram garażowych. Warto wiedzieć, że najtańszą bramę można kupić już za kwotę 1000 złotych. Obecnie na rynku dostępne są także modele, których cena przekracza 5 tysięcy złotych. Rekomendowane jest zastanowienie się nad osłonięciem garażu już na etapie budowy domu. Należy również zaznaczyć, że nie powinno być w tej kwestii żadnego problemu, ponieważ oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Jakie możemy zatem wyróżnić rodzaje bram garażowych?

Brama segmentowa górna

Jest to obecnie zdecydowanie najbardziej popularny wariant. Warto wiedzieć, że skrzydło wspomnianego rodzaju bramy składa się z kilku segmentów, które są odpowiednio połączone zawiasami zabezpieczonymi uszczelkami. W ten prosty sposób łączenia będą strzeżone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Godny uwagi jest również fakt, że w zdecydowanej większości przypadków bramy segmentowe górne są wykonywane z profili ze stali ocynkowanej charakteryzujące się różną grubością.

Warto także wiedzieć, że wykończenie omawianego rodzaju bramy może także stanowić drewno, okleina z tworzywa sztucznego, aluminium czy powłoka z farby proszkowej. Należy pamiętać, że poszczególne segmenty są wypełnione odpowiednią izolacją. W zdecydowanej większości przypadków styropianem czy pianką poliuretanową.

Należy również pamiętać, że brama wyróżnia się na rynku bardzo prostym działaniem. Segmenty poruszają się bowiem na specjalnych rolkach po prowadnicach, które są zamontowane nie tylko do ścian, ale również sufitu garażu. Następnie w momencie, gdy zostanie otworzona brama, płaszcz schowa się pod sufitem.

Cena bramy segmentowej górnej jest uzależniona nie tylko od producenta, ale również od tego, czy dane skrzydło ma być ocieplane. Produkt renomowanej firmy można bez żadnego problemu kupić już za kwotę 2200 złotych. Ponadto w marketach budowlanych dostępne są bramy mniej znanych producentów. Cena za bramę segmentową górną będzie wtedy wynosiła nawet 1300 złotych.

Zobacz również:

Brama segmentowa boczna

Brama segmentowa boczna cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością. Jest to jednak świetna alternatywa dla osób, które posiadają szerszy, ale niższy garaż. Warto mieć świadomość, że segmenty w tego rodzaju bramach nie różnią się praktycznie niczym w porównaniu do omawianych wcześniej bram segmentowych górnych. Ustawione są pionowo, a następnie po otworzeniu będą zachodziły na jedną ze ścian danego garażu. Z kolei prowadnice nie będą zamontowane po bokach, tylko w podłodze oraz na suficie garażu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że brama segmentowa boczna ma także inny bardzo istotny atut. Jeżeli brama jest jedynym możliwym wejściem do danego garażu, można dostać się do niego zdecydowanie szybciej, ponieważ nie trzeba czekać, aż otworzy się całkowicie.

Jak wybrać bramę garażową?Godny uwagi jest również fakt, że rosnąca popularność bram garażowych górnych oraz bocznych jest wynikiem tego, że zajmują stosunkowo mało miejsca. Ich skrzydła nie będą wysuwały się poza obrys garażu. Mogą je także bez żadnego problemu stosować osoby posiadające krótkie pojazdy. Nie można oczywiście zapomnieć, że modele segmentowe są szczelne oraz bardzo proste w obsłudze. W ten sposób z garażu będzie uciekało znacznie mniej ciepła. Świetnie zdadzą zatem egzamin do miejsc postojowych, które są ulokowane w bryle domu. Atutem omawianego rozwiązania jest również fakt, że nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem bramy do otworu o dowolnym kształcie. Warto wiedzieć, że najbardziej renomowani producenci bram garażowych bocznych sprzedają swoje produkty za kwotę w wysokości 4-5 tysięcy złotych. Należy również doliczyć do tego koszty związane z montażem czy napędem.

Brama uchylna

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bramy uchylne jeszcze do niedawna cieszyły się bardzo dużą popularnością. Musiały jednak ustąpić pola omówionym wcześniej modelom segmentowym. Produkt nadal jest jednak kupowany przede wszystkim ze względu na bardzo przystępną cenę. Bramy uchylne charakteryzują się także bardzo prostą budową.

Ponadto skrzydło dzięki temu, że będzie unosiło się na prowadnicach w pierwszej kolejności będzie zachodzić na samochód, a dopiero później schowa się pod sufitem danego garażu. Konstrukcja bramy w zdecydowanej większości przypadków jest wykonywana z aluminium albo ze stali. Do zalet produktu należy zaliczyć niską cenę. Bramy uchylne montuje się także bardzo łatwo, możliwe jest stosowanie ich nawet w przypadku garaży z niskim nadprożem.

Oczywiście omawiany rodzaj bramy ma także wady np. słaba szczelność. W konsekwencji z garażu będzie uciekać ciepło. Warto wiedzieć, że najtańszą dostępną na rynku bramę można bez żadnego problemu kupić już za kwotę 700 złotych.