mar 10, 2020 Zdrowie

Postanowienia noworoczne – jak się za nie wziąć?

Coraz więcej osób wraz z każdym nowym rokiem ma dalekosiężne plany, które bardzo szybko nie przeżywają próby czasu, a my zniechęcamy się do wcześniej wytyczonych postanowień. Dlatego też warto wiedzieć jak postępować, aby tego się ustrzec. Aby każdy kolejny rok mógł być dla nas lepszy od poprzedniego.

Wraz z rozpoczęciem każdego roku wiele osób decyduje się nieco bardziej zadbać o siebie i zapisuje się na siłownię. Niestety bardzo szybko z tego powodu rezygnują. Dlaczego?

Bardzo częstym widokiem po nowym roku są intensywnie zapełniające się siłownie. Wraz z nadejściem stycznia wiele osób decyduje o zapisaniu się na siłownię i skorzystaniu w możliwości zażywania regularnego ruchu. Wpisuje się to oczywiście w sferę postanowień noworocznych, które każdego kolejnego roku na początku wiele osób tworzy. Postanowienia noworoczne mogą być różne. Jedni chcą nauczyć się nowych rzeczy, więc zapisują się na kursy języków obcych, inni z kolei w końcu decydują się na skorzystanie z lekcji pływania i nauczenia się właśnie tego. Jeszcze inni chcąc zmienić niektóre nawyki w swoim życiu postanawiają, że w kolejnym roku będą mniej jedli słodyczy, albo odstawią je całkowicie. Ponadto, że będą się zdrowiej odżywiać. Wiąże się to oczywiście z różnymi elementami ludzkiego życia. Z jednej strony żyjemy wśród społeczności, które cierpią na otyłość. Coraz więcej osób je nieregularnie, kompulsywnie, niezdrowo. Odbija się to oczywiście na zdrowiu, dlatego wiele osób decyduje się na swoją przygodę z siłownią, aby poprawić swój stan zdrowia, popracować nad kondycją fizyczną. Niestety tak jak w styczniu siłownie się zapełniają, tak wraz z kolejnymi miesiącami, szczególnie lutym i marcem na siłownię przychodzi coraz mniej osób, postanowienia biorą w łeb i na tym nasza przygoda z aktywnością fizyczną się kończy. Dlatego też jeśli chodzi o tworzenie swoich postanowień noworocznych najistotniejszą kwestią jest to, abyśmy mierzyli siły na zamiary i wiedzieli, że wiele rzeczy możemy u siebie zmienić tylko wtedy, jeśli będziemy cierpliwi i wytrwali. Wówczas nasza ciężka praca zwróci nam się z nawiązką, a my będziemy mogli się cieszyć piękną sylwetką.

Postanowienia noworoczne, czyli dlaczego nam tak często nie wychodzą i co z tym właśnie możemy zrobić?

Ważnym elementem tego, aby szybko się nie zniechęcić jest porządna motywacja. Niestety często my sami w sobie nie potrafimy jej znaleźć. Kiedy przychodzimy zmęczeni po pracy, albo kiedy budzik dzwoni rano, oznajmiając nam że czas wstać na trening, siła przyciągania łóżka i kołdry są wówczas tak silne, że nie sposób nas stamtąd wyciągnąć. Jednak jeśli nie radzimy sobie z motywacją i potrzebujemy pomocy specjalisty, który przygotuje dla nas profesjonalny trening pod kątem naszych preferencji i tego, co chcemy osiągnąć na siłowni, to czas najwyższy, aby zgłosić się po pomoc do trenera personalnego. Trener personalny to osoba, która ćwiczy od wielu lat, zna się na tym oraz ma doświadczenie w prowadzeniu takich osób właśnie jak my, które chcą coś zmienić w swojej sylwetce, tylko nie wiedzą jak się do tego zabrać i jak wcielić owe pragnienia w życie. Trener personalny może okazać się postacią niezbędną, bowiem kiedy przyjdzie moment kryzysu na siłowni, a taki nastąpi na pewno, wówczas możemy być pewni, że nasz trener personalny będzie motywował nas jeszcze intensywniej do działania, nie poddawania się i realizowaniu swoich założeń. Ważnym elementem takich treningów jest wyznaczanie sobie celów. Celów, do których będziemy dążyć, a z każdym kolejnym treningiem będziemy się do nich zbliżać jeszcze bardziej. Warto pamiętać o tym, aby nasze cele nie były zbyt dalekosiężne, wówczas możemy dosyć szybko stracić chęć ich osiągnięcia, bowiem rezultaty nie będą pojawiać się tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego też współpraca z trenerem personalnym może diametralnie odmienić nasz sposób dotychczasowych treningów i sprawić, że jeszcze chętniej będziemy odwiedzać mury siłowni. A trener personalny będzie nas wspierał.

Siłownia może być także świetną alternatywą do zimowego biegania na bieżni dla wszystkich fanów tego właśnie sportu

Zima to także taki okres, kiedy nawet najgorliwsi biegacze tracą chęć wychodzenia na zewnątrz, aby wykonać swój trening. Warto zauważyć także, że w ostatnich latach jakość powietrza na zewnątrz zdecydowanie uległa pogorszeniu. Jest to tym bardziej odczuwalne dla osób, które decydują się uprawiać sporty w okresie zimowym. Dlatego też jedną z alternatyw na okres jesienno-zimowy dla wielu fanów biegania i innych aktywności na powietrzu jest właśnie możliwość skorzystania na krótki czas z siłowni. Przerzucenie się na jakiś czas z biegów przełajowych na treningi na bieżni. Nie wyklucza to oczywiście tego, że na zewnątrz również warto biegać, jednak zmniejszenie liczby dni w tygodniu, kiedy jesteśmy narażeni na czynniki zewnętrzne może być niesamowicie istotne. Wówczas także warto wziąć pod rozwagę skorzystanie z siłowni. Może być to jedno z naszych realnych postanowień noworocznych, które już teraz można zacząć wcielać w życie.