Wiązary dachowe gdzie najtaniej?

lip 20, 2021 Budownictwo

Wiązary dachowe gdzie najtaniej?

Wiązary dachowe gdzie najtaniej? Średnie ceny mogą się znacznie różnić w zależności od zakresu wymaganych prac i wielkości budynku. Rodzaj drewna, które musi być użyte, może mieć wpływ na koszt, podobnie jak ramy czasowe, w których projekt musi zostać ukończony. Lokalne koszty pracy, jak również koszty materiałów i transportu mogą również wpłynąć na ostateczną cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za wykonanie drewnianej więźby dachowej. Od czego zależy cena wiązarów dachowych?

Czynniki wpływające na cenę

Cena uzależniona jest od wielu czynników, które mogą zarówno podwyższyć jak i obniżyć koszt wiązarów dachowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • rodzaj wymaganych wiązarów – zależy to od kształtu dachu oraz od tego, czy będzie on wykorzystywany do zwiększenia powierzchni mieszkalnej w Państwa domu, czy też nie.
  • rozpiętość – jaka jest odległość na całej długości każdej kratownicy, gdzie będzie ona opierać się na podporach ściennych?
  • nachylenie – im większe jest nachylenie dachu, tym więcej może kosztować montaż wiązarów, ponieważ w przypadku bardziej stromych pokryć dachowych potrzebne będzie dodatkowe drewno
  • ilość – ile kratownic będzie potrzebnych w sumie?
  • ogólna złożoność dachu – dachy o prostej konstrukcji będą kosztować mniej niż te o bardziej skomplikowanych układach
  • rodzaj stosowanego drewna – wiązary kratowe cena zależy również od drewna, którego będziemy używać do produkcji

Ważne wskazówki

Jednym z obszarów, w którym nie zaleca się próbować obniżać kosztów, jest pozyskiwanie i zakup materiałów, ponieważ niespełniające norm drewno może pęknąć pod ciężarem wybranego materiału pokrycia dachowego. Tańsze drewno może nie być właściwie traktowane, aby zapobiec infestacji termitów, co oznacza, że może się kruszyć i zawalić. Jednym z aspektów, który może pomóc obniżyć koszty robocizny podczas montażu wiązarów jest sprawdzenie, czy możliwa jest pomoc w sortowaniu drewna na różne rozmiary i długości, podczas gdy dekarze przygotowują się do ich instalacji.

Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wiązary są budowane od podstaw na miejscu – obecnie wiele firm dostarcza gotowe wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/wiazary-dachowe-warminsko-mazurskie/ drewniane na place budowy. Chociaż możliwe jest również rozejrzenie się po okolicy, nie zaleca się przyjmowania najtańszej oferty. Oferty, które są znacznie niższe od innych, mogą wskazywać na to, że prace nie są wykonywane przez doświadczonych fachowców – może to też oznaczać niemiłą niespodziankę, gdy przyjdzie czas na zapłatę po zakończeniu prac.

Porównując wiele ofert, należy sprawdzić, czy obejmują one wszystko, co będzie potrzebne do wykonania pracy. Pozwoli Ci to odpowiednio zaplanować budżet i nie skończyć z ostateczną kwotą faktury, która jest wyższa niż ta, która została pierwotnie podana. W domu, który ma około 65 metrów kwadratowych, koszt instalacji kratownic może wahać się od około 4500 do 20 000 zł. Oczywiście, będzie się to różnić w zależności od rodzaju i ilości kratownic, które będą potrzebne.

Cena wiązarów dachowych

Wiązary dachowe gdzie najtaniej?
Wiązary dachowe gdzie najtaniej?

Główne czynniki wpływające na ten zakres kosztów obejmują robociznę, rodzaj kratownicy, materiały, sprzęt oraz rodzaj projektu (pokrycie dachu, naprawa lub budowa domu). Czy planują Państwo skorzystać z usług lokalnej firmy dekarskiej? Stolarze i specjaliści od obróbki drewna mogą również pomóc w wykonaniu obramowania lub naprawy kratownicy.

Konstruktorzy domów również tworzą kratownice, oczywiście jeśli budujesz nowy dom. Główny koszt robocizny przy montażu więźby dachowej wynika z czasu, który trzeba poświęcić na umieszczenie więźby na miejscu. Większość wiązarów dachowych można zainstalować w ciągu jednego dnia, jeżeli wiązary są już ukończone. W przypadku wykonawcy, który pobiera 100 złotych za godzinę za każdego pracownika na miejscu, może to oznaczać około 100-115 godzin. Można zatem oczekiwać, że koszty robocizny wyniosą ponad 10 tysięcy złotych.

Koszty materiałów do produkcji wiązarów dachowych różnią się w zależności od lokalizacji. W wielu dużych miastach materiał na więźbę dachową może kosztować do 20 złotych za metr kwadratowy. W regionach podmiejskich lub miejskich cena może być niższa do 10 złotych za metr kwadratowy. Pomocne jest ustalenie, ile tak naprawdę kosztuje pojedyncza deska kratownicy. Większość drewnianych desek kratownicowych mierzy około 6 m2. Przy średnim koszcie 20 zł za metr kwadratowy, panel kratownicy o długości 6 m2 będzie kosztował 120 złotych. Następnie można pomnożyć koszt jednej deski przez całkowitą liczbę desek potrzebnych do budowy dachu. Wycena więźby dachowej zależy również od sprzętu, który zostanie użyty. Należy odłożyć dodatkowe 1500 złotych na pokrycie kosztów wynajmu dźwigu.

Podczas montażu prawdopodobnie powstanie wiele odpadów, które trzeba będzie usunąć. Obejmuje to nadmiar tarcicy i innych materiałów, takich jak gwoździe i resztki kleju. Koszt usunięcia odpadów może wynosić nawet 200 złotych. Patrząc na powyższe koszty warto zaoszczędzić środki finansowe. Jak to zrobić? Wystarczy wybrać lokalnego producenta wiązarów drewnianych. Można również samemu wykonać wiązary kratowe, lecz musi być to wykonane z zasadami bezpieczeństwa.