Gdzie lombard sprzedaje złoto?

sty 27, 2021 Usługi

Gdzie lombard sprzedaje złoto?

Lombard to bardzo popularna instytucja w której w prosty sposób można sprzedać różne wartościowe sprzęty pod tzw. zastaw. W kręgu potencjalnego zainteresowania lombardu prócz sprzętów elektronicznych i telefonów są również wyroby jubilerskie, które na rynku wtórnym mogą stanowić dużą wartość. Jak działają lombardy i co dzieje się z przedmiotami, których właściciele nie odkupią na czas?

Na jakich zasadach działa lombard?

Lombardy to instytucje które opierają swoją działalność na pożyczkach pod zastaw. Klient który przyniesie określony wartościowy przedmiot do lombardu otrzyma gotówkę od ręki w zamian za zostawienie go w instytucji która iści sobie prawo do zarządzania przedmiotem i jego sprzedażą, jeżeli nie zostanie on wykupiony z powrotem po upływie określonego czasu. Jeżeli klient po otrzymaniu propozycji co do ceny za przedmiot akceptuje umowę, wówczas podpisywana jest tzw. umowa pod pożyczkę lombardową. Od czasu podpisania umowy klient ma czas na to, by przedmiot odkupić, jeżeli tego nie zrobi, lombard zyskuje pełne prawo do sprzedaży i zarządzania tym przedmiotem. Najczęściej spotykane w lombardach są sprzęty RTV i AGD, telefony, komputery, biżuteria, antyki oraz obrazy. Wszystko, co ma potencjalną wartość materialną można poddać umowie lombardowej, oczywiście jeżeli instytucja jest zainteresowana transakcją. Lombardy w Polsce są niezwykle popularne szczególnie wśród osób, które nie chcą wiązać się umową pożyczkową w bankach a potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Co dzieje się z biżuterią w lombardzie po upływie umowy?

Jeżeli klient w ramach umowy lombardowej nie wykupił na czas oddanego pod zastaw przedmiotu, lombard ma pełne prawo do sprzedaży każdego przedmiotu w takiej sytuacji, również srebrnej i złotej biżuterii. W tej kategorii akurat lombardy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ można znaleźć tam mnóstwo ciekawych elementów biżuterii złotej i srebrnej, które często są unikatowe i mają dużą wartość materialną. Lombard wystawia taką biżuterię na sprzedaż, a klienci mogą ją nabyć często w bardzo atrakcyjnej cenie. Dzieje się tak głownie dlatego, że instytucja musi uzyskać rekompensatę za udzieloną pożyczkę, i odzyskać pieniądze wypłacone klientowi. W dużych miastach lombardy to często bardzo popularne miejsca w których można znaleźć wyjątkowe perełki złotnicze z pewnością o ich unikatowości na rynku! Klienci potrzebujący szybkiej gotówki często bowiem sprzedają złotnicze pamiątki rodzinne, które potem są bardzo pożądane pod względem kupna dla osób szukających wyjątkowych wyrobów.

Polecamy także:

Wykup zastawu a zysk dla lombardu

Jeżeli klientowi uda się zebrać pieniądze w celu wykupienia zastawionej rzeczy w czasie określonym w umowie, wówczas lombard zwraca ten przedmiot i pobiera gotówkę. W umowie lombardowej jednak zawarta jest również informacja o oprocentowaniu jakie zarabiają lombardy. Jest to zwykle 10 % -stawka ta nie przekracza tego pułapu zgodnie z zaleceniem NBP który reguluje działalność lombardów i możliwy zysk na wymianie w ramach zastawu. Lombardy udzielając pożyczek w tej formie zarabiają na takich samych zasadach jak banki czy inne instytucje finansowe, transakcja natomiast różni się pod względem zapewnienia zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Czy w lombardzie opłaca się kupować złoto?

Wyroby biżuteryjne ze złota i srebra to bardzo często spotykana oferta w lombardach. Obok sprzętu elektronicznego jest to najczęściej spotykana sekcja sprzedażowa. Można znaleźć tam bardzo unikatowe i wyjątkowe modele łańcuszków, pierścionków czy kolczyków, których cena jest jednak o wiele niższa niż np. za podobne produkty w Internecie. Zakup wyrobów ze złota i srebra jakie oferuje lombard to okazja również dla kolekcjonerów, którzy chcą posiadać w swoich zbiorach wyjątkowe sztuki biżuterii. Często również zdarza się, że lombardy posiadają w swojej ofercie wyroby ze słota i srebra które są o wiele tańsze niż w innych sklepach jubilerskich, dodatkowo mamy wówczas pewność, że kupując w lombardzie dostaniemy rzecz unikatową, której prawdopodobnie nie znajdziemy w innych sklepach!

Na co uważać?

O ile lombardy zwracają szczególną uwagę na faktyczną wartość przedmiotów które znajdują się w zastawie, tak czasem może zdarzyć się, że wystawiona biżuteria za określoną cenę wcale nie jest warta tyle, ile wskazuje lombard. By uniknąć kupienia biżuterii za zawyżoną cenę, warto zapytać o możliwe sprawdzenie jakości kruszców użytych przy jej wyrobieniu. Większość lombardów przyjmując w zastaw biżuterię oczekuje od swoich klientów przedstawienia dowodów jej faktycznej wartości, dlatego osoba chcąca później ją kupić może poprosić o okazanie np. certyfikatu jakości. Jest to ważne szczególnie w przypadku biżuterii o wysokiej cenie, którą potencjalnie możemy być zainteresowani. Lombardy to ciekawe miejsce w których można kupić niebanalne i wartościowe przedmioty, jednak warto pamiętać o weryfikowaniu tego, co chcemy nabyć!