Gru 17, 2019 Zdrowie

Zęby mądrości – czy dodają rozumu?

Zęby mądrości powodują więcej szkody, niż pożytku. Szereg nieprzyjemnych dolegliwości powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na ich profilaktyczną ekstrakcję. Czym są ósemki i co powinno nas niepokoić?

Co to są zęby mądrości?

Ósemki są pozostałością po ludziach pierwotnych. To trzecie zęby trzonowe. Ich zadaniem jest rozdrabnianie i dokładne przeżuwanie pokarmów. Współcześnie są jednak zbędne, a to ze względu na to, że osoby które ich nie posiadają, nie mają żadnych problemów ze spożywaniem jedzenia. Ich występowanie bardzo często wiąże się z przykrymi dolegliwościami, gdyż z reguły nie rosną one prawidłowo.

Czy u każdego rosną ósemki? Kiedy zwykle się pojawiają?

Ósemki wyrastają zazwyczaj pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Ich proces wyrzynania się, trwa nawet kilka lat z przerwami, zatem u niektórych osób, mogą się one pojawić dopiero bliżej 40 roku życia. Zdarzają się przypadki, że zęby mądrości wychodzą osobom starszym, noszącym protezę zębową. Dochodzi do tego na skutek jej ucisku, który powoduje wyrzynanie się zębów. Do tej pory tkwiły one w kości.

Należy podkreślić, że zęby te nie wyrastają u każdego. Niektórzy posiadają ich zawiązki, które jednak nie rozwijają się. Natomiast wiele osób jest ich całkiem pozbawiona. Tutaj rolę odegrała rewolucja. Obecnie spożywane przez ludzi pokarmy są tak przetworzone, że nie potrzebujemy tylu zębów trzonowych. Ze względu także na powolną redukcję szczęki, zaczyna brakować miejsca dla ósemek. Bardzo możliwe, że przyszłe pokolenia będą całkowicie ich pozbawione.

Czy zęby mądrości warto leczyć?

Przez wzgląd na ich trudno dostępne położenie, ciężko utrzymać ich prawidłową higienę. To zwykle prowadzi do próchnicy, która przenosi się na sąsiadujące z ósemką zęby. Z tego względu, stomatolog może zalecić profilaktyczne usunięcie zębów mądrości.

Ósemki leczy się niezwykle rzadko. Głównie przez ich nieprawidłowe wyrastanie, stomatolog z reguły nie ma możliwości, żeby się do nich dostać. Dodatkowo to zęby bardzo nietrwałe, więc ich leczenie się nie opłaca.

Wskazania do ekstrakcji zębów mądrości 

Usunięcie tego typu zębów, zależy od wielu różnych czynników. Warto zdecydować się na usunięcie zębów mądrości, kiedy mogą nieść ze sobą wiele powikłań.

Ekstrakcje ósemek zaleca się w sytuacji, gdy wyrzynają się one pod nieprawidłowym kątem a dodatkowo wywołują ból. Również w przypadku, gdy nie ma dla nich miejsca w łuku zębowym, a tym samym uciskają resztę zębów, stomatolog zaleca ich profilaktyczną ekstrakcję.

Innym wskazaniem do usunięcia ósemek, jest także konieczność leczenia ich kanałowo, np. w przypadku próchnicy. Zęby mądrości z reguły rosną pod kątem i ciężko się do nich w jakikolwiek sposób dostać. Ponadto mają zwykle dużo korzeni.

Powikłania w przypadku bagatelizowania niepokojących objawów:

  • zniszczenie korzeni zębów najbliżej sąsiadujących z ósemkami,
  • rozwinięcie się próchnicy w innych zębach trzonowych,
  • utworzenie się kieszeni kostnych.

W jaki sposób usuwa się ósemki?

Przed wykonaniem zabiegu, stomatolog przeprowadza badanie rentgenowskie. Pokazuje ono położenie wszystkich zębów w jamie ustnej. Z reguły stomatolog zleca także pantonogram. Jest to zdjęcie panoramiczne zębów, a także ich struktur.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które zdecydowanie minimalizuje ból i zapewnia pacjentowi komfort. Może on tylko odczuwać lekki nacisk wywierany na usuwaną ósemkę.

Kiedy zęby wyrastają pod prawidłowym kątem, stomatolog usuwa zęby mądrości za pomocą dźwigni oraz kleszczy. Jeśli ich położenie nie jest prawidłowe, usuwa się je przy pomocy specjalistycznej metody z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Cały zabieg ekstrakcji zębów mądrości trwa od paru minut, do maksymalnie godziny. Po usunięciu, pozostała rana zazwyczaj zostaje zaszyta. Po mniej więcej siedmiu dniach, szwy zostają usunięte. W ciągu kilku pierwszych dni po ekstrakcji, nie należy stosować używek typu alkohol lub papierosy.

Po wykonaniu zabiegu usunięcia zęba, pacjent zostaje poinformowany co do pielęgnacji powstałej rany, a także spożywania jedzenia. Od zastosowania się do zaleceń pozabiegowych, zależy szybkość gojenia się rany, a także minimalizacja wystąpienia skutków ubocznych.

Skutki niepożądane po ekstrakcji ósemki

Normalnym objawem po przeprowadzonej procedurze, jest ból w okolicy zęba oraz opuchlizna. Skutki te zwykle utrzymują się przez dłuższy okres czasu i jest to jak najbardziej naturalne.

Jednym z groźnych powikłań po usunięciu ósemki, jest zakażenie zębodołu. Naruszenie innych tkanek, złamanie żuchwy lub innego zęba to także skutki uboczne ekstrakcji zębów mądrości.

Ile kosztuje zabieg ekstrakcji ósemek?

Zabieg usunięcia zębów mądrości możemy przeprowadzić za darmo, gdyż jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak odległe terminy skutecznie odstraszają pacjentów.

W prywatnym gabinecie stomatologicznym, jeśli ósemki rosną pod odpowiednim kątem, ich ekstrakcja wynosi od 250 do 350 zł. Oczywiście za jeden ząb. W sytuacji nieprawidłowego wyrzynania się zęba, koszt to od 300 do 600 zł. Ekstrakcja ósemki z dolnej szczęki wynosi z reguły 450 – 800 zł.

 

Dodaj komentarz