Jak działają detektory mikrofalowe?

gru 23, 2022 Technologia

Jak działają detektory mikrofalowe?

Jak działają detektory mikrofalowe? Nie da się ukryć, że czujki mikrofalowe są bardzo ważnymi elementami wielu systemów bezpieczeństwa. W praktyce jednak nie do końca rozumiemy, jak to urządzenie działa i jak mamy je montować.

Co to jest mikrofalowy czujnik ruchu? Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu? O jakich podstawowych zasadach montażu czujki musimy pamiętać? Jakie są funkcje czujników mikrofalowych? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury poniższych artykułów.

Co to jest mikrofalowy czujnik ruchu?

Jeśli zdecydujemy się na zdefiniowanie mikrofalowego czujnika ruchu, to możemy stwierdzić, że jest to urządzenie niezawodne i dzięki temu może wykrywać ruch nawet przez grube obiekty, takie jak drzwi czy ściany. W zdecydowanej większości czujnik ten posiada tzw. potencjometr, który pozwala ustawić czułość zgodnie z naszymi osobistymi preferencjami. Zwykłe czujniki mikrofalowe mają minimalną prędkość ruchu od góry do dołu dla danego obiektu. Wartości te podawane są w centymetrach na sekundę. Poniżej tej prędkości nie da się jednoznacznie wyjaśnić częstotliwości fal. W praktyce tego typu pominięcia zdarzają się niezwykle rzadko i warto o tym pamiętać.

 

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Jak działają detektory mikrofalowe?
Jak działają detektory mikrofalowe?

Teraz, gdy wiemy, czym jest powszechny mikrofalowy czujnik ruchu, warto zastanowić się i zrozumieć, jak działa ta technologia. Po pierwsze, czujniki mikrofalowe charakteryzują się działaniem aktywnym – zupełnie innym niż w przypadku czujek ruchu PIR. Aby całość działała, wspomniane urządzenie wykorzystuje fale elektromagnetyczne i mikrofale, by móc skutecznie wykrywać każdy poruszający się obiekt. Czujnik mikrofalowy składa się z dwóch części: nadajnika i odbiornika. Cechą charakterystyczną pierwszego elementu jest to, że emituje on fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Odbijają się od sufitów, ścian i podłóg. Jeśli chodzi o odbiornik, to wychwytuje fale odbite, jednocześnie analizując najważniejsze parametry fali wychodzącej i przychodzącej. Jak to działa w praktyce? Cóż, obiekty poruszające się względem źródła fali mogą zniekształcić oryginalny sygnał. Zmienia się zarówno częstotliwość, jak i długość fali, co jest bezpośrednio związane z efektem Dopplera, o którym możemy się dowiedzieć na lekcjach fizyki. Jeśli takie zmiany są zbyt duże, urządzenie może zostać zinterpretowane jako obcy przedmiot, wywołując alarm. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że czujniki mikrofalowe działają najlepiej, gdy obiekt zbliża się do niego lub oddala się od niego.

Podstawowe zasady instalacji detektora

Wbrew pozorom kwestia zamontowania czujnika ruchu może być kłopotliwa. Przede wszystkim musimy pamiętać o rozważeniu kilku interesujących właściwości tego urządzenia. Cóż, mikrofale są w stanie przenikać przez ściany, z łatwością przez materiały takie jak drewno, szkło, plastik lub cienkie ściany. Mikrofale odbijają się od metalowych przedmiotów. Na podstawie powyższych informacji można wywnioskować kilka podstawowych zasad montażu, które mogą mieć istotne znaczenie praktyczne. Po pierwsze, czujnik mikrofalowy należy zainstalować z dala od drzwi i okien, aby czujnik mógł wykrywać ruch również na zewnątrz pomieszczenia. Nie warto instalować czujki w pomieszczeniu blisko ulicy, ponieważ samochody będą przeszkadzać w normalnej pracy. Unikaj instalowania czujnika w pobliżu dużych obiektów lub metalowych powierzchni. Eksperci zalecają również stosowanie jednego detektora mikrofalowego na pokój. W przypadku dużej liczby może dojść do wzajemnego zakłócania się. Zaleca się montaż czujki na wysokości 2,4 metra nad ziemią. Nie zapominajmy, że istnieją czynniki, które mogą powodować fałszywe alarmy. Doskonałym przykładem jest ruch zwierząt i owadów po powierzchni, wentylatory, zakłócenia radiowe, drgania budynków, woda, przedmioty poruszające się w danym pomieszczeniu.

Jakie są funkcje czujników mikrofalowych?

Czujniki mikrofalowe https://www.monetarny.pl/czujnik-ruchu/ mogą czasami mieć zaawansowane dodatkowe funkcje. Dobrym przykładem są czujniki mikrofalowe. Dzięki niemu alarm zostanie wywołany po zarejestrowaniu określonej liczby naruszeń linii dozorowych. Często można też wyłączyć tory mikrofalowe – jest to szczególnie ważne, gdy znajdujemy się na danym placu. Bardzo ciekawa jest możliwość antymaskingu. Dzięki niemu nie ma możliwości zasłonięcia czujnika. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli myślimy o prawidłowym użytkowaniu czujnika mikrofalowego. Lokalizacja nie jest pozbawiona znaczenia i powinna być jak najbardziej korzystna.